Data-asiantuntija työssä.

Rekrytoiva koulutusohjelma

Microsoft & Data

Rekrytoivan koulutusohjelman kautta voitte rekrytoida organisaatioonne osaajan, joka rakentaa raportointia, data-alustoja ja tekoälyratkaisuja Microsoft-ympäristössä.

Näette ohjelman aikana miten rekrytoitu henkilö työskentelee ja teette päätöksen rekrytoinnista vasta koulutuksen päättyessä. Koulutuksen aikana yrityksellenne ei synny työnantajakuluja.

Kerro millaista osaajaa etsitte

2

 

ohjelmaa syksyn 2026 aikana

40

 

osaajaa datan ja Microsoft-teknologioiden rooleihin

6 kk

 

aikaa arvioida osaamista ennen palkkauspäätöstä

Mikä rekrytoiva koulutusohjelma on

Rekrytoiva koulutusohjelma on 4–6 kuukauden mittainen rekrytointiin tähtäävä koulutus, jossa yritys saa osaajan työhön ja koulutukseen samanaikaisesti, maksaa 1 550 € + ALV kuukaudessa ilman työnantajakuluja ja päättää osaajan palkkaamisesta vasta ohjelman lopussa. 

Osaaja työskentelee yrityksessä koko ohjelman ajan ja opiskelee samaan aikaan syventävää osaamista Sarasen ja koulutuskumppanien järjestämässä koulutuksessa. Ohjelmat toteutetaan yhteistyössä rekrytoivien yritysten, työllisyysalueiden ja kouluttajakumppanien kanssa. Työllisyysalue eli kuntien yhteinen työvoimapalveluiden järjestäjä rahoittaa merkittävän osan kokonaiskustannuksesta, minkä ansiosta yrityksen osuus on kohtuullinen.

Lue lisää rekrytoivan koulutusohjelman mahdollisuuksista

58 tuntia säästettyä aikaa rekryssä per hlö

Rekrytoivien koulutuksiemme prosessit ovat teille ripeitä, riskittömiä ja vaivattomia. Me etsimme oikeat hakijat ja teemme kaiken paperityön. Te sitoudutte ohjelmaan vasta, kun löydämme teille mieluisen osaajan.

Miten raportointi ja datan hyödyntäminen muuttuu

Raportointi on monessa yrityksessä rakennettu vuosien varrella yhden tai kahden ihmisen varaan. Malli pysyy pystyssä niin pitkään, kun kysymykset ja datan käyttökohteet pysyvät samoina.

Tiedolla johtaminen tarkoittaa nykyään liiketoiminnassa sitä, että dataa pitää pystyä koostamaan useasta järjestelmästä ja käyttämään erilaisten näkymien rakentamiseen. Tekoälyratkaisujen rakentaminen vaatii usein myös toimivaa ja integroitavaa dataperustaa.

Kehityksen myötä osaajatarpeet ovat muuttuneet ja monipuolistuneet. Power BI -raportointi on eri työtä kuin tietovarastoinnin, oikeuksien hallinnan ja tietoturvan ratkaiseminen niin, että raportti kestää käytön. Tehtävänimikkeet ovat saattaneet pysyä samoina kuin ennenkin, mutta työn sisältö laajentuu datan keräämisestä sen mallintamiseen, automatisointiin ja hyödyntämiseen tekoälyn kanssa.

Uudenlaisiin rooleihin ja tehtäviin on haastavaa rekrytoida valmista osaajaa. Osaaminen koostuu jatkossa sekä erilaisten ympäristöjen tuntemuksesta että liiketoiminnallisesta ymmärryksestä. Työmarkkinoilla tarjolla olevat osaajat hallitsevat usein toisen puolen, ja molemmat hallitsevista käydään kovaa kilpailua.

Sarasen rekrytoivat data- ja Microsoft-koulutusohjelmat on rakennettu tähän tilanteeseen. Osaaja työskentelee yrityksessänne samaan aikaan, kun hankkii osaamista esimerkiksi Azuresta, Microsoft Fabricista, Power BI:stä ja tekoälyn soveltamisesta. Koulutus räätälöidään organisaatiossanne käytössä oleviin järjestelmiin.

Data engineer työpöydän äärellä.

Mitä yritys saa rekrytoivasta koulutusohjelmasta

Koulutusta kuvaava kuvake

Osaajan, jollaista ei ole valmiina markkinoilla 

Ohjelman käynyt henkilö osaa kehittää raportointia, koota ja visualisoida dataa sekä ottaa käyttöön tekoälyratkaisuja ja automatisoida työvaiheita. Hän voi oppia mm. Power BI -raportointia, Azure-ympäristöjen hallintaa, tietovarastointia Microsoft Fabricilla ja tekoälyn soveltamista datan käsittelyssä.

Osaajan taustasta riippuen osaaminen painottuu raportointiin, pilviympäristöihin tai tekoälyratkaisujen rakentamiseen.

Oppimista ja kasvua kuvaava kuvake

Aikaa arvioida ennen päätöstä 

Osaaja työskentelee yrityksessä koko ohjelman ajan, joten työskentelytapa, oppimisnopeus ja tiimiin sopiminen näkyvät työn kautta.

Päätös palkkaamisesta tehdään vasta ohjelman lopussa, eikä koulutusaikana synny työnantajakuluja.

Asiantuntijaa kuvaava kuvake

Rekrytoinnin ilman raskasta prosessia

Saranen hoitaa hakijamarkkinoinnin, käy hakemukset läpi ja esihaastattelee.

Yritykselle tulee arvioitavaksi joukko esiseulottuja hakijoita, ja yrityksen omat resurssit säästyvät haastatteluihin ja valintaan. 

Kolme reittiä osaamisen rakentamiseen

Kun tiimissänne on datan ja Microsoft-teknologioiden osaamisvaje, sen voi ratkaista kolmella eri tavalla. Yksikään niistä ei ole automaattisesti oikea tai sovellu kaikkiin tilanteisiin. Valinta riippuu siitä, kuinka pysyvä osaamistarve on ja pitääkö samalla muuttaa koko tiimin tapaa työskennellä. Reitit eivät ole toisiaan poissulkevia. Sama organisaatio käyttää usein kaikkia kolmea eri tarpeisiin.

Hanki

Uutta osaamista voit hankkia ostamalla tai rekrytoimalla valmiin osaajan. Hankkiminen on nopein reitti ja usein sopivin silloin, kun tarve osaamiselle on akuutti tai hyvin tarkkaan määritelty. Rekrytointi tai ostaminen on yleensä kallein tapa hankkia osaamista.

Kasvata

Osaamista voi kasvattaa kehittämällä henkilöstön osaamista sisäisesti nykyisissä rooleissa. Osaamisen kasvattaminen toimii parhaiten silloin, kun sen tarve on ennustettavissa hyvissä ajoin ja silloin, kun koko tiimin osaamista pitää kehittää kerralla.  Jotta osaamisen kasvattaminen onnistuu, se vaatii systemaattisen polun, tavoitteen, välietapit ja ajan, jonka kehittyminen vie. 

Yhdistä

Osaamista voi saada yhdistämällä oman organisaation osaamista konsulttien, kumppaneiden tai verkostojen osaamiseen. Se on hyvä reitti silloin, kun organisaation tilanteeseen tarvitaan ulkoista näkökulmaa tai kun halutaan kokeilla ennen rekrytointipäätöksen tekemistä. Pidempiaikaisena riskinä on riippuvuus kumppanista, jos se jää ainoaksi tavaksi vastata tarpeeseen.

Rekrytoiva koulutusohjelma yhdistää kaikki kolme eri tapaa osaamisen rakentamiseen.

Siinä hankitaan osaamista yhdessä kumppanien kanssa. Osaamisen kasvattaminen on siinä sisäänrakennettuna, kun yritys saa uuden ihmisen, hänen osaamisensa rakennetaan ohjelman aikana, ja se tehdään kumppanin ja työllisyysalueen tuella.

Osaaminen jonka uusi tekijä tuo

Koulutusten sisältöä räätälöidään roolin ja yrityksen tarpeen mukaan.

Koulutuksen osallistuja kehittyy data-asiantuntijaksi, joka yhdistää Microsoft-ympäristöjen hallinnan, tekoälyn soveltamisen ja liiketoiminnan ymmärryksen. Yksittäisten raporttien rakentamisen sijasta hän oppii pystyttämään dataputkia ja työtapoja, jotka tukevat liiketoiminnan päätöksentekoa.

Tässä esimerkkejä syksyn 2026 ohjelmien kokonaisuuksista. 

Power BI ja raportointi
  • Power BI:n perusteet ja visualisointi
  • Datan muokkaus ja tiedon yhdistäminen eri lähteistä
  • DAXin peruskäyttö
  • Python-visualisoinnit
  • Raportointi pilvipalvelussa

 

Microsoft Azure ja pilviympäristöt
  • Azuren perusteet (AZ-900) ja Microsoft-tietoturvan perusteet (SC-900)
  • Azure Administrator (AZ-104): identiteetit, verkot, tallennusratkaisut, virtuaalipalvelimet, tietoturva ja valvonta
  • Azure SQL -tietokantaratkaisut (DP-300): SQL Serverin hallinta, optimointi ja käyttöönotto sekä migraatio paikalliselta palvelimelta
Data engineering ja tietovarastointi
  • Microsoft Azure Datan perusteet (DP-900)
  • Data Engineering with Microsoft Fabric (DP-700): datan ingestointi, lakehouse-arkkitehtuurit, reaaliaikaiset ratkaisut ja tietovarastojen rakentaminen
Data science ja tekoäly datan käsittelyssä
  • Tilastollinen analyysi ja mallinnus
  • Moderni tekoäly datan käsittelyssä liiketoiminnan tukena
Power Platform
  • Power Platformin perusteet (PL-900)
  • Roolikohtaisesti räätälöitävät sisällöt
Tekoälyavusteinen kehitys
  • Tekoälyavusteinen ohjelmistokehitys
  • AI-agentit ja agenttipohjainen ohjelmistokehitys
  • AI-sovellusten kehittäminen
Ohjelmistokehitys ja tietoturva
  • Moderni ohjelmisto- ja sovelluskehitys
  • Pilvipalvelut, DevOps ja jatkuva toimitus
  • Ohjelmistojen ja tekoälyn tietoturva

Syksyn 2026 ohjelmat

Sama ohjelma palvelee usein montaa osaamisaluetta, ja datan ja Microsoft-teknologioiden rooleille on syksyllä 2026 varattu paikkoja kahdesta ohjelmasta.

Asiantuntija tutkii dataa.

Future Skills Academy

Uusimaa

Kesto
4,5–6 kuukautta
Hinta
1 550 € + ALV / kk
Aloitus
19.10.2026 alkaen
Asiantuntija tutkii daa.

Tekoäly asiantuntijatyössä F.E.C.

Keski-Uusimaa, Kirkkonummi, Siuntio ja Vihti

Kesto
6 kuukautta
Hinta
9 300 € + ALV
Aloitus
21.9.2026 alkaen
Rekrytoivan koulutusohjelman osallistujia

Ohjelman hinta ja kesto 

Rekrytoivien koulutusohjelmien hinnassa ja kestossa on alueellisia eroja riippuen ohjelmaan valittujen koulutusosioiden laajuudesta ja sisällöstä.

Eri alueiden väliset erot johtuvat myös rahoitusmallista. Joillain alueilla ohjelmat toteutetaan rekrykoulutuksina, joista työllisyysalue rahoittaa jopa 70 prosenttia kokonaiskustannuksesta. Toisilla alueilla ohjelmat toteutetaan F.E.C.-ohjelmina, joissa yrityksen osuus on suurempi ja ohjelma pidempi.

Rekrytoivissa koulutusohjelmissa emme peri rekrytointipalkkiota ja ohjelman aikana ei ole palkanmaksuvelvoitetta.

Roolit, joihin voi rekrytoida

Ohjelman sisältö räätälöidään valitun roolin mukaan. Alla esimerkkejä rooleista, joihin rekrytoivien koulutusohjelmien kautta on rekrytoitu osaajia. Jos etsimäsi rooli ei ole listalla, kerro meille mitä työ sisältää, niin katsotaan mikä ohjelma siihen sopii.

Data ja analytiikka

  • Data Engineer
  • Analytics Engineer
  • Data Architect
  • Business Analyst
  • Power BI -asiantuntija

Microsoft-ympäristöt

  • Azure-kehittäjä
  • Cloud Architect
  • Power Platform -asiantuntija
  • Microsoft-konsultti
  • CRM-asiantuntija

Tekoäly ja kehitys

  • AI Engineer
  • AI Specialist
  • Data & AI Specialist
  • DevOps-asiantuntija
  • Tietoturva-asiantuntija

Millaisia hakijat ovat 

Noin 80 prosenttia rekrytoivien koulutusohjelmiemme hakijoista on korkeakoulutettuja ja heillä on koulutus- tai työkokemustaustaa IT-alalta, datasta tai tekniikasta.

Hakijoita on satoja erityisesti Uudenmaan alueelta. Saranen käy hakemukset läpi ja esihaastattelee ennen kuin esittelee hakijat yritykselle.

Näitä yrityksiä olemme auttaneet

SD Worx
Accountor
Tasowheel
Singa Oy
Flashnode
Nordcloud
If
Talenom
Hopkins
OSG Agency

Asiakkaamme kertovat

"Minulle ei ole aiemmin tullut vastaan näin valmiiksi perattua kokonaisuutta. Asiantunteva kandidaattien esikarsinta, relevantit kandidaatit, haastattelujen järjestelyt ja kalenterointi helpottivat arkea todella paljon. Se, että mukana oli koulutusohjelma ja perehdytystä niihin sisällöllisiin asioihin, joita tehtävässä pitää käsitellä, oli ehdoton vahvuus ja toi rekrytoivana esihenkilönä mielenrauhaa."

Marko Lähde, Senior Manager, Automation Architecture & Programs, Azets

"Haimme osaajia perinteisen rekrytoinnin keinoin, mutta sopivia osaajia ei löytynyt. Sen vuoksi käännyimme rekrytoivien koulutusten puoleen. Yhteistyö Sarasen kanssa on ollut todella helppoa. He tekevät työnsä laadukkaasti ja viestintä sujuu. Koulutusohjelman aikana pidämme tiiviisti yhteyttä, ja päivitämme sisältöä joustavasti jos on tarve."

Minna Kaartinen, Cloud Delivery Team Lead, Nordcloud

Kokemuksia Sarasesta

  • Yritysten kokemuksia
  • Osallistujien kokemuksia

Rekrytoiva koulutusohjelma vauhdittaa Nordcloudin kasvua Kuopiossa

Euroopan johtava pilviteknologiayritys, Nordcloud Oy an IBM Company, vastaa kasvaviin asiakastarpeisiin rekrytoivan koulutusohjelman avulla. Yhteistyössä...

Lue lisää
Rekrytoivat koulutusohjelmat. Kuvituskuva.

Azets sai Sarasen rekrytoivasta koulutusohjelmasta osaajan tekoälykehityksen tueksi

Azetsilla oli käynnissä useita tekoälyhankkeita, kun organisaatiossa tunnistettiin tarve uudelle osaajalle. Tarve oli selvä, mutta tehtävä oli vielä osin...

Lue lisää
Sarasen rekrytoivan koulutusohjelman avulla If löysi uusia osaajia. Kuvassa rekrytoivan koulutusohjelman parissa työskennelleitä Ifin työntekijöitä.

If löysi Sarasen avulla uudenlaisia osaajia vakuutusalalle

Ifin Turun ja Espoon yksiköissä työskentelee asiakas- ja myyntineuvottelijoita, jotka kohtaavat asiakkaita puhelimitse ja käyvät keskustelua vakuutuksiin...

Lue lisää
Sasu-tietokoneen-aarella-rekrytoivan-koulutuksen-jalkeen

Tekoälykoulutus avaa ovia uusiin urapolkuihin

Tekniikan tohtori Sasu Mäkelä kaipasi uutta suuntaa uralleen akateemisen maailman ulkopuolelta. RekryKoulutus johdatti hänet lopulta System Specialistin...

Lue lisää
Elina-Pirhonen-Kuvaaja-Aki-Rask

Rekrytoiva koulutus ja Elinan aktiivisuus toivat tuloksia

Elina Pirhonen irtisanottiin vanhempainvapaiden päätteeksi. Hän työllistyi kuitenkin nopeasti rekrytoivan koulutuksen kautta ja työskentelee projektijohtajana...

Lue lisää

Alanvaihto aikuisiällä – Mirja löysi kutsumusammattinsa RekryKoulutuksen kautta

Määräaikaisen työsuhteen päätyttyä Mirja Hänninen löysi itsensä uuden ääreltä. Muuttunut elämäntilanne antoi Mirjalle rohkeutta hakea mukaan Sarasen...

Lue lisää

Kysy lisää ennen kuin päätät

kysymys-icon-keltainen-1

Vahvista tulevaisuuden osaamista nyt ja ole askeleen edellä rekrytoinnissa.

Jos et ole varma sopiiko rekrytoiva koulutus teidän tilanteeseen, kysy suoraan. Voimme yhdessä selvittää, onko rekrytoiva koulutus vastaus tarpeeseenne. 

laura-ryynala

Laura Ryynälä
044 460 2154
laura.ryynala@saranen.fi

 

UKK - Usein kysytyt kysymykset

Mitä jos emme halua palkata ohjelman päätteeksi?

Ette ole sitoutuneet palkkaamaan. Päätös tehdään ohjelman lopussa, ja jos ette jatka, ohjelma päättyy siihen.

Kuka maksaa palkan koulutusaikana?

Yritykselle ei synny työnantajakuluja koulutusaikana. Ohjelman kustannus yritykselle on ilmoitettu hinta.

Paljonko rekrytoiva koulutus maksaa?

Hinta riippuu ohjelmasta:

  • Future Skills Academy 1 550 € + ALV kuukaudessa, kesto 4,5–6 kuukautta
  • Tekoäly asiantuntijatyössä F.E.C. 9 300 € + ALV, kesto 6 kuukautta

Työllisyysalue rahoittaa merkittävän osan kokonaiskustannuksesta.

Paljonko rekryprosessi vie meidän aikaamme?

Hakijamarkkinoinnin, hakemusten läpikäynnin ja esihaastattelut tekee Saranen. Kartoitukseen menee noin 30 minuuttia ja hakijoiden esittelyyn noin 45 minuuttia. Sen lisäksi haastattelette valikoidut hakijat.

Mitä jos valittu henkilö ei sovi meille?

Rekrytoivan koulutuksen vahvuus on se, että näette osaajan työympäristössä ja työtehtävissä ennen kuin teette palkkauspäätöksen. Jos yhteistyö ei toimi, se selviää ennen palkkaamista. 

Voiko ohjelman kautta saada useamman henkilön?

Kyllä. Rekrytoivan koulutuksen kautta voi ottaa useamman osaajan. Yli kymmenen osaajan tarpeeseen voimme myös rakentaa täysin tarpeisiinne räätälöidyn yrityskohtaisen koulutusohjelman.

Mistä hakijat tulevat ja miten esivalinta tehdään?

Noin 80 prosenttia hakijoista on korkeakoulutettuja, ja heillä on koulutus- tai työkokemustaustaa markkinoinnista, myynnistä tai IT-alalta.

Saranen käy hakemukset läpi ja esihaastattelee ennen kuin esittelee hakijat yritykselle.